Çarşamba, 21 Zilkade 1445
Turkler Tarihte Esi Benzeri Gorulmemis Bir Millettir Sozu Enes Bin Malik E Mi Aittir

“Türkler tarihte eşi benzeri görülmemiş bir millettir” sözü Enes Bin Malik’e mi aittir?

Enes Bin Malik’e atfedilen şu söz gerçek midir? Kaynağı nedir: “Türkler tarihte eşi benzeri görülmemiş bir millettir”
Cevap:

Bu sözün ne tarihi ne islami hiçbir kaynağı ya da dayanağı yoktur. Sonradan uydururulmuştur. Hadis ya da sahabe sözü olduğu bütünüyle internet hurafesidir.

Bu tür uydurma rivayetler, tarihi şahsiyetlere atfedilerek sözlere daha fazla itibar kazandırmak için sıklıkla kullanılır.

Ayrıca, sözün içeriği de tarihsel gerçeklerle çelişmektedir. Tarihte birçok büyük ve güçlü millet yaşamıştır ve Türkler de bunlardan sadece biridir. Her milletin kendine özgü güçlü ve zayıf yönleri vardır ve Türkleri diğer milletlerden üstün kılan bir özellik yoktur.

Kur’an-ı Kerim’de ırk veya milliyet temelinde bir üstünlük anlayışı yoktur. Kur’an’a göre insanlar takva (Allah’a karşı saygı ve korku duygusu) bakımından birbirinden üstündür.

Hucurat Suresi’nin 13. ayeti:

Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve sizi birbirinizle tanışmanız için milletlere ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’ndan en çok sakınanınızdır. Allah bilendir, her şeyden haberdardır.

Bu ayette açıkça belirtildiği üzere, Allah katında en değerli olan insan, takvası en yüksek olan insandır. Irkına veya milliyetine bakılmaksızın, her insan Allah’a karşı saygı ve korku duygusuyla hareket ederek üstünlük elde edebilir.

Hadislerde de herhangi bir millete üstünlük atfedilmemektedir. Hadislerde de Kur’an’da olduğu gibi insanlar takva bakımından birbirinden üstün tutulmuştur.

Buhari’nin Sahih-i Buhari adlı hadis kitabında yer alan bir hadiste Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır:
Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayandan da Arap’a bir üstünlüğü yoktur. Kırmızı tenlinin siyah tenliye, siyah tenlinin de kırmızı tenliye bir üstünlüğü yoktur. Birbirinize ancak takva ile üstünlük taslayabilirsiniz.

Bu hadiste açıkça belirtildiği üzere, ırk veya milliyet bakımından bir üstünlük yoktur. Tüm insanlar eşittir ve Allah katında en değerli olan insan, takvası en yüksek olan insandır.

Görüldüğü üzere üstün atfedilen bu tür alıntılar genellikle yanlış veya çarpıtılmış bilgilerden oluşmaktadır. Tarihi ve kültürel bilgi ve bağlamdan uzak, ideolojileri uğrunda manipülatif veya yanıltıcı bilgiler yaymaya çalışan akım veya kişilerce bu nevi aslı astarı olmayan sözlerin çokca kullanıldığı görülmektedir…
Tarih veya din video editlerinden değil kaynaklarından öğrenilmelidir. Bu nedenle, bu tür alıntı ve İslam’ın temel dinamikleri ile bağdaşmayan herhangi bir ırkı övme ya da yüceltmeye dayalı bilgilerin bir çoğu asılsız ve mesnetsizdir.
Bu tür alıntılara karşı dikkatli olmak ve doğruluğunu teyit etmek önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.