Çarşamba, 21 Zilkade 1445
Allah In Zikrinden Uzaklasanlara Seytan In Musallat Olmasi

Allah’ın zikrinden uzaklaşanlara Şeytan’ın musallat olması

“Kim Rahmân’ın zikrini görmezlikten gelirse, ona bir şeytan musallat ederiz. Artık o ona yoldaş olur”

ez-Zuhrûf 36

Bu ayet ne anlama geliyor biliyor musunuz ?

Bu ayet iki şekilde anlaşılır;

Birincisi insanların cinlenmelerinin sebebi olarak. Çünkü birçok insan Allah’ın zikrinden yüz çevirmiştir. Allah’ın zikrinden yüz çevirmek, sırtını dönmek görmemezlikten gelmek ilgilenmemek anlamına gelmektedir.

وَمَنْ يَعْشُ عَنْ ذِكْرِ الرَّحْمٰنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَر۪ينٌ

İşte insanlar Allah’ın zikrinden uzak olurlarsa ona bir şeytan musallat edilir o da onun arkadaşı olur.

Bu uzaklaşma ve terk etme her gün olursa bu arkadaşın dostluğu da bu oranda her gün olur ve sağlamlaşır. Sağlamlaşan bu arkadaşlığın sonucu olarak insan cinli hasta olarak tedaviye gelir. Çünkü cin bedeni temelli isteye bilir, sahiplenmeye çalışabilir. Tıpkı arkadaşının malını sahiplenen biri gibi. Arkadaşının malına çöken ona yakınlığından dolayı arkadaşının malını kullanmada beis görmeyen gibi. Bu durum iki türlü de olabilir.

Diğeri bir kişi ise zaman zaman zikreder, zaman zaman uzaklaşır böyle bir kişiye gelirsek eğer, bu durumda olan kişi zikirden uzaklaştığı oranda arkadaşlığı söz konusudur.

Mesela günlük virdlerini (sünnet olan sabah ve akşam zikirleri) yapmayanların şeytanın peşine takılmasını İbni Teymiyye Rahimullah söz konusu ediyor.

İbni Teymiyye Rahimullah söz konusu ederek üstünde durduğu bu durum gerçekten böyledir. Kişi sabah namazını kaçırdıysa, hemen ona varacak olan, bu durumu fırsat bilerek akşama kadar onu azgınlaştırmak, hak yoldan saptırmak için pusuda bekleyen Şeytan’a bir fırsat doğmuş olacak.

Eğer sabah namazını kılar ancak Rahman’ın zikrinden uzak kalmayla ondan yüz çevirir, buna yeltenmez arkasına atar ilgilenmez ise işte o zaman Şeytan’ın ona gelmesi, fısıldaması, onun gününü bozması, kalbini darmadağın etmesi daha kolay olacaktır.

İşte böylece ayetle de sabit olduğu üzere Allah Rasulü (S.A.V) ve arkadaşlarının terk etmedikleri günlük virdleri bizimde yapmamız gerekir. Onlar neyden kaçındıysa kaçınmalı, neye sarıldıysa sarılmalıyız.

Sahabe de bunları terketmiş olsaydı, onlara da Şeytan musallat olur, onları da yoldan çıkarır kalplerini ve dünyalarını bozardı.

Bugün insanların bütün bunların bilmelerine rağmen nasıl bir güvence ile günlük Rasulullah S.A.V’in yaptığı virdleri kaçırırlar, ona yanaşmazlar, onu önemsemezler, görmezlikten gelirler bilemiyorum. Hele ki bu ayetler durumun ehemiyetini gözler önüne sererken.

“Kim Rahmân’ın zikrini görmezlikten gelirse,ona bir şeytan musallat ederiz.Artık o ona yoldaş olur”

ez-Zuhrûf 36

“Şeytan kime yoldaş olursa, artık o ne kötü bir yoldaştır”

en-Nisâ 38

En iyisini Allah bilir.

 

Sabah akşam zikirleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.