Ay Kabeyi Tavaf Ediyor Dualar Makbul Oluyor Yalani

“Ay kabeyi tavaf ediyor dualar makbul oluyor” yalanı

Aşağıdaki mesajın aslı var mıdır hocam:
Bu gece herkes ne dua etse kabul olur çünkü bu gece ay Kabe’yi tavaf ediyor.
Bu mesaji herkese gönderin mahrum kalmasınlar.
“ربی من کل ذنب واتوب الیک”
Bu gece Fatr suresinin 29 ve 30. ayetleri ki nazil sebebleri berekettir.
بِسمِ اللّهِ الرَّحمنِ الرَّحِيم
إِنَّ الَّذِینَ یَتْلُونَ کِتَابَ اللَّهِ وَأَقَامُوا الصَّلاةَ وَأَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلانِیَةً یَرْجُونَ تِجَارَةً لَنْ تَبُورَ ﴿٢٩﴾
لِیُوَفِّیَهُمْ أُجُورَهُمْ وَیَزِیدَهُمْ مِنْ فَضْلِهِ إِنَّهُ غَفُورٌ شَکُورٌ( ۳۰)
سُبحانَ الله يا فارِجَ الهَمّ وَ يا کاشِفَ الغَمّ فَرِّج هَـمّی وَ يَسّر اَمری وَ ارحِم ضَعفی وَ قِلَـّةَ حيلَتی وَ ارزُقنی حَيثَ لا اَحتَسِب يا رَبَّ العالَمين.
Hazreti Muhammed (sav) buyurdular ki: Her kim bu duayı insanlar arasında dağıtırsa derdi deva bulur üzüntü gamı hallolur.

Cevap:
Böyle bir hadis yoktur. Ayın Kabe’yi tavafına mukabil dua edilecek geceyi belirten ya da böyle bir durumda ibadeti tavsiye eden böyle bir hadis hiçbir hadis kaynağında mukayyet değildir. Yine belirli bir duayı insanlara hatırlatmanın gam ve kederi gideceğine dair de hiçbir hadis yoktur. Her bid’at bir sünnetin düşmanıdır diyor el muvafakat müellifi. Rasulullah s.a.v’den gam ve tasaya dair okunacak dualar sahih olarak hadislerde gelmiştir…Bunların yapılması gam ve kederin azalması için elzemdir.(Bu konuda imam Nevevi’nin Ezkar’ını tavsiye ederim – Türkçeye “Peygamberimizin dilinden dualar” diye çevrildi kahraman yayınlarından çıkıyor. )

Yukarıdaki bilgi fiziki açıdan da makul değil: Nitekim ay’ın dönüş yörüngesi dünyanın çevresinde dairesel olarak  ve bu 1 gün gibi kısa sürede tamamlanıyor. Tavaf da malumunuz kabe etrafında dönülmesine deniyor ancak ay Kabe’nin değil dünyanın etrafında dönüyor.

2 Yorum

  1. blank

    Merhaba imam nevevi el ezkar almak için araştırdım ama farklı farklı kitaplar çıktı . Direk bahsettiğiniz kitabı bulmak için bi link paylaşır mısınız yanlış kitap almak istemıyorum önerdiğinizi almak bulmak istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.