Salı, 20 Zilkade 1445
Yilbasi Kutlamak Noel Kutlamak Ile Ayni Midir Yilbasi Kutlayan Noel Kutlamis Sayilir Mi

Yılbaşı kutlamak Noel kutlamak ile aynı mıdır? Yılbaşı kutlayan Noel kutlamış sayılır mı?

Değerli hocam. Bir arkadaşımız şöyle bir itirazda bulundu bu konuda ne dersiniz?

“Miladi yılbaşı kutlamak Noel bayramı değildir.

Ayrıca Noel bayramı da Hristiyanlar 31 Aralık’ta değil, 25 Aralık’ta kutlanır. Herhangi bir kaynaktan ulaşabilirsiniz bu bilgiye.

Onun için yeni yıla girerken insanların eğlenmesi, ya da birbirine mutlu yıllar dilemesi insanları dinsiz ya da kefere etmez. Siz öyle olduğuna inanabilirsiniz ama yeni yılımız kutlu olsun diyene de kefere deme hakkınız yok.”

Cevap:
Miladi yılbaşı kutlamak Noel kutlamak ile aynıdır.

Yılbaşı, Miladi takvim kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan geceye denmektedir. Yılbaşı, Jülyen takvimine göre Hristiyanlık öncesi Roma’da, Ocak ayının da adının verildiği geçit ve başlangıç tanrısı Janus’a adanmıştı. Hristiyan aleminin Miladi takviminde bir tarih olarak, hâlen Anglikan ve Lutheran Kilisesi’nde İsa’nın Adlandırma ve Sünnet Bayramı olarak ayinlerle kutlanır. Yani 25 Aralık’ta doğan İsa a.s’ın sünnet edilme ve adlandırılma merasimi Noel ayini etkinlikleri içerisinde 31 Aralık gecesinde yapılır.
Kaynak:
(McKim, Donald K. (1996). Westminster dictionary of theological terms. 1st ed. Louisville, KY: Westminster John Knox Press. ISBN 0-585-32913-3. OCLC 45843194.
John Henry Hobart (1840). A Companion for the Festivals and Fasts of the Protestant Episcopal Church in the United States … (İngilizce). Harvard University. Swords, Stanford & Co.)
Ayrıca Hristiyanlara göre kişi adlandırıldığı ve sünnet olduğunda bir geçiş yaşar. İşte İsa aleyhisselam’a atfedilen geçiş 31 Aralık gecesinde gerçekleşmektedir.
Hristiyanlar bu geçişi 31 Aralık’ta yeni bir yılın başlangıcı olarak tesmiye edip kutlamaktadırlar.

Keferelere gelince kim kime benzerse onlardandır. Kafasına Noel baba şapkası geçirerek ortalıkta elinde viski gezen adamlar kadir gecesini kutlamıyorlar heralde.
Kim bir kavme benzerse onlardandır demiş Allah Resulü Muhammed (s.a.v) Yine kâfirlerin bayramlarını kutlamanın onlara benzeme olduğuna dair İslam’da bunun yasaklandığına dair bir çok eser vardır. İlk önce kendi dinimizi öğrenelim.

İslam halifeleri tarihte Hıdırellez diye Türklerde bilinen Nevruz adındaki Zerdüşt bayramını yasaklamışlardır.
Aynı şekilde Nevruz’dan önceki Çarşamba ateş yakılması da yasaklanmıştır.
Kısaca kim kime benzerse ondandır. Biz Müslümanız yılbaşı adı ile kâfirin bayramını kutlamayız. Nevruzu da Hıdırellez ya da Çeçenlerdeki ismi ile Yaren Suvar adıyla kutlamayız. Bizim iki bayramımız vardır. Allah Resulü Muhammed (s.a.v) “Müslümanın bayramı ikidir” demiştir. Başka bayramlar icat etmeye hacet de yoktur zahmet de…. Allah ıslah eylesin
“Eğer yeryüzündekilerin çoğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar. Onlar ancak zanna uyuyorlar ve onlar sadece yalan uyduruyorlar”.
(“Enam”, ayet 116)
Azabildiğiniz kadar azın…İtaat edebildiğimiz kadar itaat edeceğiz. Biz Rahmanın kullarıyız. İçlerinde Kur’an okunan evlerimize sizin hiçbir pisliğinizi yanaştırmayız. Siz de “menazilel hanazir” domuzların evlerine çevirdiğiniz evlerinizi istediğiniz gibi kullanırsınız.
“İnanan bir delil üzere inansın, helak olan da bir delil üzere helak olsun. (Enfal 42)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.